Vodene kozice je zarazna bolest koja se najčešće javlja u djece od 1. do 7. godine strosti, a uzrokovana je virusom. Varicela ostavlja trajan imunitet, pa nema razvoja bolesti nakon drugog kontakta s virusom. Prenosi se lako i to kapljičnim putem (kihanjem, kašljanjem, eventualno govorom), prvenstveno u kolektivima – pa se javlja gotovo epidemijski. Dakle, izvor zaraze je samo bolesnik. Zaraznost počinje u prvim danima inkubacije, a najjača je neposredno prije pojave osipa te traje sve dok su eforescencije (promjene na koži u obliku mjehurića- 6 do 7 dana od pojave osipa).
Klinička slika
Inkubacija (vrijeme od kontakta s virusom do pojave prvih simptoma) vodenih kozica traje do dva tjedna.
Klinička slika dijeli se u nekoliko faza:
– prodromalni stadij; kod djece je slabo razvijen, a očituje se glavoboljom, povišenom tjelesnom temperaturom, bol u kostima, zglobovima, mišićima
Traje dan do dva.
– eruptivni stadij; karakteriziran je pojavom osipa , koji se pretvara u mjehurić pa u krastu. Osip se u većoj mjeri nalazi po trupu, ali ima ga i po licu, kosmatom djelu glave i vrata. Ožiljci nastaju samo kod pojave sekundarne infekcije (dublje oštećenje kože kod grebanja). Erupciju prati svrbež i povišena tj.temperatura. Osip izbija 4-5 dana.
–stadij regresije; očituje se padom vrućice, na koži se nalaze sasušene kraste.
Bolest obično traje 7 do 10 dana, a varijacija u kliničkim oblicima je vrlo velika; od pojave tek naznačenih simptoma bolesti do vrlo teških komplikacija. U rjeđim slučajevima bolest može zahvatiti oko, larinks, pluća, srce, jetru, živčani susutav…
No, češća je pojava sekundarne bakterijske infekcije kožnih promjene uslijed grebanja. Gnojenja su u pravilu površinska, a najbolja prevencija je spriječiti dijete da se češe.
Liječenje
Terapija varicela je uglavnom simptomatska (snižavanje povišene tjelesne temperaure, pripravci protiv svrbeža, hidracija). Najvažnije je spriječiti pojavu infekcije kožnih promjena. To se postiže tako da se pazi na čistoću tijela i posteljine, ali treba paziti i da se bolesnik ne češe i tako ne inficira kožu. Kod pojave sekundarne infekcije upotrebljavaju se antibiotici.