prirodom protiv bolesti

Naranča – dnevna doza C vitamina

O naranči

Naranča pripada rodu citrusa a porijeklom je iz sjeveroistočne Indije i susjednih djelova Kine.  Drvo naranče je zimzeleno do otrilike 8 – 15 metara visoko. Prvi pisani zapisi o ovom voću datiraju iz doba prije 4400 godina. Kod nas se prodavala već u 13. stoljeću u Dubrovniku na tržnici i to na komade. Danas su najveći svjetski proizvođači naranči Brazil, SAD (Kalifornija), Kina, Španjolska i Meksiko.                 Kroz povijest darivanje narnače imalo je simboličko značenje kao izraz ljubavi i poštovanja. U našem narodu uz jabuke naranče su se stavljale ispod božićnog drvca ili su se darivale djeci kao poklon ispod bora. Samo stablo narnače u mnogim je kulturama simbol ljubavi i braka.

Upotreba naranče

Osim ploda naranče koji se uvelike koristi u prehrambenoj industriji od naranči može se još upotrijebiti i cvijet, kora ploda, pa čak i kora drveta. Od cvjetova se primjerice dobiva odličan med, može se praviti čaj ili se koristi za kozmetičku industriju. Od kore ploda dobivaju se tzv. arancini odnosno ušećerene narnačine korice a primjerice od stabala naranče rade se rašpice za nokte. No naranče se zapravo najčešće upotrebljavaju za preradu u narnačin sok. Ako je za vjerovati statistikama, čak 9 od 10 naranči biva iscjeđeno u sok.

Ljekovita svojstva

  • jača imunološki sustav ( jedna naranča sadrži dnevne potrebe za C vitaminom )
  • pospješuje probavu
  • pomaže u detoksizaciju
  • pomaže u smanjenju celulita
  • sadrži veliku količinu folne kiseline te je zato bitna za pravilan razvoj djeteta u trudnoći
  • povećava apsorpciju željeza iz hrane
  • sadrži oko 20-tak aminokiselina, kalcij, kalij, fosfor, magnezij, željezo, cink i tvari koje pomažu u borbi protiv raka
  • eterično ulje naranče koristi se za liječenje bronhitisa te potiče dobro raspoloženje
  • pojačava apetit i smanjuje rizik od moždanog udara

Još o narnačama (trikovi i savjeti)

  • ako se narnanče teško gule prelijte ih vrućom vodom i pustite tako oko 5 minuta
  • ako ih čuvate na prehladnom mjestu, narnače gube aromu te im meso postaje gnjecavo
  • ako ste dogotrajno u doticaju s korom naranče, ona može uzrokovati iritaciju kože
  • ako želite na prirodni način izbjeliti zube, trljajte ih narnačinom korom ( unutarnjim djelom )
  • ako ste loše raspoloženi, par kapi eteričnog ulja trebalo bi popraviti stvar
  • da salata od radiča ne bi bila suviše gorka, začinite je narančinim sokom

NAŠI RECEPTI S NARANČAMA:

  1. Torta s narančama
  2. Božićni kolačići s čokoladom i narančama
  3. Jaffa rolada
  4. Starinska bračka torta
  5. Juha od mrkve i naranče
  6. Juice od naranče
  7. Voćna salata
  8. Sok od naranče
  9. Voćni ražnjići
  10. Jaffa torta
Rubrika prirodom protiv bolesti, Zdravlje | Tag , , , | Comments Off on Naranča – dnevna doza C vitamina

Sirup od luka za iskašljavanje

Kašalj je u dječjoj dobi vrlo česta pojava i nešto što vežemo upravo za sezonu gripe i prehlade. Kako bi vašem mališanu olakšali suhi, neproduktivni kašalj i potaknuli iskašljavanje pripremite sami sirup od ljubičastog luka. Dajete li prednost prirodnim, nesintetskim lijekovima onda je ovaj sirup idealan kao prva pomoć pri kašlju. Ovo je recept moje bake koja mi je odala tajnu da se konzumiranjem ovog sirupa već nakon kratkog vremena stanje izrazito poboljšava. Naravno ovo je samo način kojim možete pokušati smiriti kašalj. Uzme li bolest jače razmjere i zdravstveno stanje se pogorša svakako posjetite liječnika.

Sirup od luka:

  • 1 kg ljubičastog luka
  • 1/2 kg meda
  • nekoliko lovorovih listova
  • cimet, klinčići po želji

Očistite luk, razrežite ga na četvrtine i zajedno s listovima lovora, klinčićima i korom cimeta stvaite kuhati u posudu s oko 1-2 dcl vode. Kuhajte poklopljeno i po potrebi dodajte još vode. Kuhajte sirup najmanje 1 sat. Kad se skuha ocijedite ga kroz gazu i pomiješajte s medom. Čuvajte u hladnjaku. Sirup pijte tri puta dnevno po dvije žlice.

Iako je luk glavno sastojak ovog sirupa, mogu reči da mu okus nije loš. Začini poput klinčića, cimeta i lovorova lista sasvim obogate njegovu aromu.

Preferirate li i vi lijekove iz prirode umjesto kemijskih spojeva kojima prečesto i  olako “trujemo” našu djecu, svakako priremite bočicu ovog sirupa.

Rubrika prirodom protiv bolesti, Zdravlje | Tag , , , | Comments Off on Sirup od luka za iskašljavanje

Hrana kao lijek – malina

O malini

Malina (lat. – Rubus idaeus) je biljka porodice Rosaceae. Poznata je od davnina kao ljekovita biljka. Malina je grm koji naraste do 200 cm. Cvjeta od svibnja do kolovoza. Plodovi su joj crveni, rjeđe bijeli i sočni, slični kupini i jagodi. Rasprostranjena je u cijeloj Europi, do 2000 m nadmorske visine. Raste po polusunčanim mjestima, rubovima šuma, gdje je veća vlažnost zraka, ali ne podnosi vlažna i močvarna zemljišta. Razmnožava se slično jagodi, putem vriježa i korjenja. Plod je crven i sočan, nalik kupini, ima ugodan miris i sladak okus. Listovi, također, ugodno mirišu.

Najbolja je kad se konzumira svježa, no preradom se dobiva odličan sok, marmelada, džem ili čaj. Izrazita crvena boja malina potječe od antocijana, koji dokazano štite ljudski organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala. I drugo voće i povrće poput kupine, trešnje, rajčice, crvene paprike, jagoda, kojih upravo u ljetnim mjesecima ima u izobilju, sadrže antocijan i likopen, snažne antioksidanse koji su poznati kao zaštitnici krvožilnog sustava, potiču cirkulaciju i čiste krvne žile od svih vrsta masnoća. Antioksidansi sprečavaju štetno djelovanje na stanicama uzrokovane oksidacijom. Antioksidantska zaštita malina potječe i od elagitanina, koji se nalazi još i u kupinama, jagodama te šipku, a istraživanja su pokazala da imaju antikancerogeno djelovanje. Ujedno je i izvrstan izvor vitamina, posebice vitamina C, sadrži i velik broj minerala, te vlakna.

Konzumiranje malina

U malinama možete uživati bez straha od viška kilograma, jer imaju malu energetsku vrijednost, sadrže najvećim dijelom vodu, te ugljikohidrate i proteine. Budući da su bogat izvor dijetalnih vlakana, povoljno djeluju i na pravilan rad crijeva, a imaju blagotvoran učinak i na sprečavanje razvoja dijabetesa. Namirnice bogate dijetalnim vlaknima imaju važnu ulogu u smanjenju simptoma upala, bolesti srca i krvnih žila te dijabetesa, zato bi trebalo u prehranu uključiti što veću konzumaciju dijetalnih vlakana. Ta se hrana preporuča i kod dijeta jer usporavaju probavu te daju osjećaj sitosti.

Čaj od malina za trudnice:

Osim plodova maline, soka ili sirupa, koristi se i njezino lišće od kojeg se spremaju ljekoviti čajevi. Dobri su za poboljšanje imuniteta, jačanje srca, kod prehlada, kožnih bolesti. Malinu se zbog ljekovitih svojstava njezina lišća smatra najboljom biljkom za održavanje trudnoće, List maline bogat je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom, kalijem, vitaminima B,C i E, sadrži i alkaloid fragarin, koji povećava plodnost kod žena i muškaraca.

Čaj od lišća malina se priprema tako da se 1-2 velika žlica lišća maline prelije s vrelom vodom. Nakon 20 minuta treba procijediti. Može se piti 2-3 puta na dan. Djeluje umirujuće na probavu, smanjuje mučninu i povraćanje, te pomaže da se lakše iznese trudnoća. Čaj se može pripremiti i od listova malina i kupina, a bilo bi najbolje piti ga nezaslađeno.

Rubrika prirodom protiv bolesti, Zdravlje | Tag , , , | Comments Off on Hrana kao lijek – malina

Jabuka kao lijek

Već u starom vijeku bila je dobro poznata velika vrijednost jabuke i njezino upotrebljavanje u ljekovite svrhe. Stara engleska poslovica kaže: “one apple a day keeps a doctor away” ( jedan jabuka na dan, tjera doktora van). Danas jabuka raste divlje ili uzgajano. Poznato je preko 7.000 sorata jabuka. U zrelom plodu jabuke najviše je vode (i do 85 posto), zatim ugljikohidrata ) oko 12 posto (glukoza, fruktoza, saharoza, pektin, celuloza), a u manjim količinama nalaze se organske kiseline (jabučna kiselina), sve esencijalne i neesencijalne aminokiseline (u vrlo malim količinama), boje (klorofil, karoteonidi i antocijanin), vitamini (A,B, C, E) i minerali (natrij, željezo, fosfor, mangan, magnezij, cink, a posebice kalij), esteri octene, limunske, jantarne, mliječne, oksalne, salicilne, kapronske i mravlje kiseline, neki alkaloidi, geraniol, acetaldehid, pektin, galotanin, prehrambena vlakna, pa čak i masnoće.

Nije svejedno ako se jabuka jede sama ili zajedno s ostalom hranom. Ako se jede uz obrok onda se dulje zadržava u želucu i time se unište njena korisna svojstva. Zato je najbolje jabuku jesti ili pola sata prije obroka ili dva sata nakon obroka.

Jabuka kao čistač organizma:

Plod jabuke dobar je za čišćenje organizma jer potiče rad jetre i mokrenje. Može djelovati kao prevencija protiv infarkta (preporuča se pojesti dvije jabuke dnevno, a onima koji su doživjeli infarkt preporuča se kao lijek čak kilogram i više jabuka dnevno). Dobre su i za osobe koje boluju od arterioskleroze, reumatizma i pretilosti (viška kilograma). Pomaže pri izlučivanju mokraće i čisti krv pa se preporuča osobama koje imaju teškoća s jetrom i bubrezima. Zbog pektina u ljusci jabuka je dobro sredstvo za reguliranje probave i liječenje oboljelih od crijevnog katara. Jabuke su se nekada koristile za liječenje gripe, vrućice, bronhijalnih bolesti, odčepljivanje nosa i dišnih organa, te za brži oporavak nakon bolesti.

U sadašnjem vremenu loš sastav hrane opterećuje probavni sustav i zahtijeva puno probavnih tokova. Preradom hrane u organizmu stvaraju se kiseline i gomilaju produkti razgradnje, što zahtijeva pojačan rad organa i mnogo vode da se isperu ostaci. Zbog toga nutricionisti preporučuju unos što veće količine voća i povrća (i do pet puta dnevno) koje sadrži puno vode, vitamina i mineralnih tvari. Jabuka je vodenasta, a u organizmu djeluje lužnato, pa služi za “ispiranje” i ravnoteženje kiselo-lužnate reakcije, što znači da pomaže čišćenju organizma.

Jabuka za jačanje imuniteta:

Jabučnisok od kiselih jabuka liječi prehladu, promuklost, kašalj, razne upale, ovapnjenje krvnih žila, bolesti kostiju. U jabukama ima puno polifenola, koji imaju vrlo poželjnu sposobnost “lovaca” slobodnih radikala. Izolirani i koncentrirani poliflavonoidi služe kao bojila za hranu (potpuno su neškodljivi) .

Jabuka kao pomoć pri mršavljenju:

Jabukom se unosi u organizam mnogo vode (što je poželjno pri dijetama), vitamina, minerala i vlakana, koja pomažu regulaciji stolice i daju osjećaj sitosti, a pojačava se i izlučivanje mokraće. Pektin ima veliku ulogu pri odstranjivanju kolesterola jer je lako topiv u vodi, a bubreći “zarobljava” molekule kolesterola i odvodi ga iz organizma. Jednako je i s taninima, koji djeluju pri metabolizmu masti (taninska kiselina iz jabuke onemogućava taloženje masti u jetri). Djeluje protiv proljeva (upotrebljava se kada se nariba i posmeđi na zraku). Ljuske jabuka, pogotovo osušene, imaju dosta pektina, a koriste se za sprječavanje lakših poremećaja probavnih organa.

Rubrika prirodom protiv bolesti, Zdravlje | Tag , , , , , | Comments Off on Jabuka kao lijek

Propolis – višenamjenski prirodni lijek

Od davnina je poznata prirodna ljekovitost porpolisa. Još u antička vremena, Aristotel zaključuje da se propolis može koristiti u liječenju ozljeda na koži, rana i infekcija. Stari su Grci premazivali pupak proplisom za vrijeme zarastanja, a Plinije je tvrdio kako propolis smanjuje  opekotine i ublažava bol i svakako pomaže zacjeljivanju rana.

Propolis je smjesa voska i ljepljivih materija koje pčele sakupljaju sa pupoljaka biljaka. Pčele učvršćuju propolisom saće i zatvaraju pukotine. Ima dezinfekcionu ulogu voštanih ćelija i cijelog pčelinjeg staništa. Propolis sadrži lako ispariva eterična ulja, koja imaju jasna izražena antimikrobska djelovanja. Po izgledu, propolis je smolasta materija žutozelene do tamno crvene boje. Ako se duže čuva, postaje tamniji, i pod uticajem sunca gubi elastičnost. Ima karakterističan miris i gorak ukus, a po strukturi je gust i homogen. Koristi se za snažno jačanje imuniteta kod smanjene otpornosti organizma i zaštitu od česte prehlade u djece. Zbog svog iznimnog sastava propolis se primjenjuje kod stanja anemije, respiratornih problema, njege usne šupljine, u dermatologiji, kod povećanja imuniteta organizma, infekcija probavnog trakta, zaštite jetara, te kao pomoć mnogim drugim problemima.

Brojni su znanstveni dokazi o terapijskom potencijalu propolisa. Djeluje protiv bakterija, gljivica, virusa i parazita, ima antioksidacijska, antiupalna, antitumorska i antialergijska svojstva te podiže imunološki sustav poticanjem organizma na proizvodnju specifičnih tvari koji jačaju njegovu obranu prema brojnim rizicima od pojave bolesti.

Upotreba propolisa u liječenju ljudi ima dugu povijest. Propolis ima široki terapijski potencijal kao pomoćno ljekovito sredstvo u liječenju bolesti dišnih puteva i usne šupljine, srednjeg uha, probavnog sustava, urogenitalnih organa i kože.
Terapija sa samim propolisom ili u kombinaciji s drugim lijekovima, pokazala je dobar uspjeh u liječenju upale nosne šupljine, grla, glasnica, dušnika, sinusa i bronhitisa. Kod astme su se napadaji razrijedili, a plućne funkcije znatno poboljšale. Vrlo dobar rezultat je postignut kod kronične upale srednjeg uha te tuberkuloze pluća i bubrega. Propolis spriječava stvaranje zubnog plaka i karijesa, zaustavlja razmnožavanje bakterija u usnoj šupljini, smanjuje bolnu osjetljivost zubi, povećava čvrstoću zubne cakline, jača zubnu pulpu, smiruje akutnu i kroničnu upalu desni te liječi afte. Vrlo dobar rezultat je postignut u liječenju čira na želucu i dvanaesniku te kronične upale debelog crijeva. Pomaže bržem zarastanju i najtvrdokornijih rana i povreda te opeklina i nekih kožnih bolesti.
Široka ljekovita svojstva propolisa, posebno njegov potencijal u antitumorskom i antimetastatskom djelovanju, upućuju na vjerovanje mnogih istraživača da je propolis “zlatni” proizvod košnice i lijek 21. stoljeća.

Rubrika prirodom protiv bolesti, Zdravlje | Tag , , , , , , , | Comments Off on Propolis – višenamjenski prirodni lijek