Kristalizacija (granulacija) je osobina svakog prirodnog meda. Brzina kristalizacije ovisi o odnosu grožđanog i voćnog šećera te o temperaturi na kojoj se med čuva. Dekristalizacija meda svakako je moguća, ali ne iznad temperature od 40 °C jer zagrijavajući med na temperaturu iznad 40 °C gubimo mnoge korisne vitamine. Za dekristalizaciju meda stavite posudu s kristaliziranim medom u veću posudu sa vodom zagrijanom na temperaturu do 40 °C. Pri dekristalizaciji meda do prethodno navedene temperature med ne gubi ljekovitost. Med čuvajte na sobnoj temperaturi.
savjeti
Kristalizacija meda
Čistimo starim, provjerenim eko sredstvima
Često me zamaraju reklame za razna sredstva za čišćenje jer gledajući na tv – u uistinu ne znam koje bi sredstvo odabrala za svoje kućanstvo. Svi se proizvođači, naravno, kunu u svoje proizvode. Kad u trgovini gledam duge redove sredstava za čišćenje, odaberem svaki put nešto drugo jer, moram priznati, još nisam pronašla niti jedno s kojim bi bila superzadovoljna. A što sadrže – uopće ne želim znati. Neka sam sredstva već davno prestala koristiti. Jedna od tih su i osvježivači wc školjke. Po meni, zdravije je svakih 2 – 3 dana oprati školjku nego u prostoru u kojem boravite svakodnevno koristiti neka kemijska sredstva. Često me u kupaoni muči kamenac i teško ga se rješavam sredstvima koja koristim u kućanstvu koliko god provjerena i poznata bila. Danas sam probala nešto drugačije. Zadnji put sam sve detaljno očistila sredstvom čije reklame svakodnevno gledamo na tv – u, ali jednostavno su ostali tragovi kamenca na pločicama. Odlučila sam isprobati ocat znajući da su nekad naše bake čistile s njim kamenac. U posudu za špricanje sam stavila toplu vodu, par kapi sredstva za pranje suđa i malo octa. Našpricala sam željenu površinu i ostavila par minuta. Zatim sam očistila spužvicom te obrisala suhom krpom. Bila sam oduševljena rezultatom i mislim da će ovo moje, domaće sredstvo postati jedino sredstvo koje ću koristiti za čišćenje. Probajte i vi – nemate što izgubiti.
Kako očistiti zagorjelo dno glačala
Zagorjelo dno glačala? Česta pojava u svakom kućanstvu. No i tome ima lijeka. Jedan od djelotvornih načina kojim možete očistiti dno pegle je ovaj s novinskim papirom i biljnim uljem. Uzmite nekoliko slojeva novinskog papira te ga odozgo natopite običnim biljnim uljem. Zagrijte peglu i pređite njome po nauljenom papiru. Zatim pređite peglom po čistom, suhom novinskom papiru i mrlje će same nestati.
Kako se riješiti mrvica u ledu?
Jeste li primijetili kako led kad ga izvadite iz zamrzivača uvijek u sebi ima sitne mrvice? Mrvice su vidljive na dnu čaše kad se led otopi pa ponekad (posebice ako ga stavite u vodu gdje se bolje vide) ne izgleda baš lijepo. Evo jednostavnog trika kako izbjeći takve mrvice i goste uvijek dočekati s finim likerom/sokom/votkom u koje ćete staviti savršen led. Prije nego što stavite vodu u posudicu za led prokuhajte je i ostavite da se malo slegne. Ulijte prokuhanu vodu u posudicu za led no nemojte svu vodu jer će na dnu prokuhane vode možda biti taloga kojeg ne želite unijeti u posudicu za led. Posudicu stavite u zamrzivač. Želite li da vaš led ne poprimi miris ostale hrane koju čuvate u zamrzivaču? Jednostavno: Nakon 2 – 3 sata kad se led u posudici zamrznuo izvadite posudicu i zamotajte u plastičnu vrećicu te preko nje stavite gumicu za domaćinstvo kako biste je učvrstili. Vratite je natrag u zamrzivač.
Kako napraviti marinadu za pileća krilca
Evo jedne odlične marinade kojom sam začinila pileća krilca koja sam zatim pekla u vrećici na 180° do 200° oko 2 sata. Više